Co je to myslivost ?
Myslivost je soubor činností prováděných v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři jako součásti ekosystému a spolková činnost směřující k udržení a rozvíjení mysliveckých tradic a zvyků jako součásti českého národního kulturního dědictví.
Kdo je myslivec?
- Je to člověk, který ve svém volném čase rozvíjí záliby a zájmy ve prospěch myslivosti, ochrany přírody, kynologie, sokolnictví, střelectví apod.
- Využívá svých schopností a zájmu o myslivost ve sportovních, uměleckých a kulturních oblastech.
- Je ochráncem všech druhů zvěře.
Co dělá myslivec?
- Aktivně ochraňuje všechny druhy zvěře.
- Jeho cílem je pečovat o její kvalitu, chovat je v takovém množství, aby nepůsobila škody na zemědělském, lesnickém a rybničním hospodaření.
- Má právo a povinnost zvěř chránit, cílevědomě chovat a lovit.
- Jeho ochrana je rozšířena o zachování a zlepšení životního prostředí zvěře.
- Pečuje o přikrmování zvěře v období nouze, správná výživa zajišťuje zdraví, plodnost, růst a vývoj mladých zvířat, zvlášť kritické je zimní a jarní období, protože v této době se v těle samic vyvíjí plod, u samců dochází k tvorbě paroží, zajíci se honcují a vrhají první mláďata, pernatá zvěř se připravuje na snůšku.
- V době zemědělských prací v honitbě musí chránit mláďata, vysečená nebo poškozená hnízda vybírat, vajíčka přenést do umělé líhně a vylíhlá mláďata vypouštět obvyklým způsobem.
- Zabezpečuje a udržuje vodní zdroje – rybníčky, zřizují se napajedla a upravují studánky.
- Zakládá trvalé nebo dočasné remízky.
- Zakládá políčka pro zvěř, vysazuje dřeviny a keře, kterými se zvěř živí.